Infolinia (22) 776 49 86 35 gr/min
(22) 787 90 16 35 gr/min, kom.: 515 28 28 99
kontakt email   hittravel@hittravel.pl   kontakt skype   hittravel   kontakt skype   hittravel
Szukaj
ofert
Kraj / Region
Transport
Wyjazd od
Powrót przed
Cena od ... do
Wylot z / wyjazd z
Rodzaj oferty
Parametry hotelu
Kategoria
Wyżywienie
Długość pobytu
Udogodnienia
Uczestnicy
Liczba dorosłych
Liczba dzieci
Parametry dodatkowe
Opinie o hotelach
Temperatury
Wyszukaj na mapie
Zaznacz na mapie miejsce, do którego chcesz jechać
i szukaj ofert w promieniu :
Wpisz nazwę hotelu
Organizator
Nie wiesz dokąd ...
kliknij, a my przygotujemy
ofertę lub oddzwonimy
Newsletter
chcesz otrzymywać promocje
i Last Minute dodaj e-mali
Gruzja
Przewodnik - Gruzja
Stolica:Tbilisi
Język:gruziński
Waluta:lari (GEL)
Szczepienia:nie ma obowiązku szczepień
Wiza:istnieje obowiązek wizowy
 z  Gruzja
Średnie temperatury:
 
miesiące:IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
oC:45813162023232015106
Opis:

OPIS
Gruzja leży w Azji Południowo-Zachodniej, nad Morzem Czarnym, pomiędzy Turcją i Rosją. Jest krajem strategicznie położonym na wschód od Morza Czarnego. Jej terytorium cechuje wyjątkowo urozmaicona rzeźba ternu - od Niziny Kolchidzkiej po pięciotysięczniki Kaukazu Wielkiego. Gruzja zajmuje zachodnią część Przesmyku Kaukaskiego. Gruzja jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie zakątkiem świata, gdzie znajdziemy egzotyczną i zróżnicowaną przyrodę, liczne zabytki, oryginalną kulturę oraz prastary folklor, a  to tylko niektóre z bogatych walorów tego kraju. Poza tym, przybysze mogą liczyć na niezwykłą gościnność Gruzinów, którzy chętnie wskażą drogę, przenocują i ugoszczą przy stole.


ROŚLINNOŚĆ
Na zachodzie rosną figi, palmy, laury, oliwki i inne rośliny śródziemnomorskie, wpływ na hodowlę tych roślin ma Morze Czarne. W Gruzji środkowej, w mniejszych miejscowościach, można napotkać też uprawę takich egzotycznych owoców jak kiwi czy banany. Cytrusy, granaty i tzw. hurmy (słodkie owoce pomarańczowe, rosnące na drzewach, podobne do pomidorów) rosną nawet na ulicach Tbilisi. W dalszej części kraju wzdłuż Kaukazu rosną rośliny typowo górskie, potocznie zwane alpejskimi. W całej Gruzji bardzo rozpowszechniona jest uprawa winorośli.


KLIMAT
Na terytorium Gruzji panuje klimat śródziemnomorski, wybitnie wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschód od Gór Suramskich. Ze względu na górzystość kraju klimat odznacza się silną piętrowością.


RELIGIA
Gruzja to kraj wielonarodowościowy i zarazem wielowyznaniowy. Najliczniej wyznawaną, a zarazem oficjalną religią jest prawosławie, następnie islam. Kolejną dużą grupę stanowią wierni kościoła ormiańskiegooraz wyznawcy judaizmu. Katolicy stanowią zdecydowaną mniejszość. W większości cerkwi dostępnych dla turystów od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, w szczególności długiej spódnicy lub spodni, a w sporadycznych przypadkach nakrycia głowy u kobiet (chusta).


KUCHNIA
W każdej jadłodajni można spróbować tradycyjnych potraw, np.  mcwadi - gruzińskich szaszłyków, saciwi iciplata-tabaka - potrawy z kury, chaszi - rodzaju bulionu ostro przyprawionego czosnkiem, łobio, czyli fasola na zimno z dodatkiem ostrych przypraw. Najczęściej spotykane są chinkali - pierożki z nadzieniem z baraniny i chaczapuri - placki z serem w środku. Do każdej potrawy podawany jest pszenny chleb. Na deser warto spróbować czurczchele - przysmak przyrządzony z soku z winogron.


BEZPIECZEŃSTWO
Wbrew temu co słyszymy w Gruzji jest coraz bezpieczniej. Należy jednak omijać Abchazję i Południową Osetię. Oczywiście nie należy pozostawiać rzeczy bez opieki i uważać na kradzierze kieszonkowe.


WARTO ZOBACZYĆ
Batumi
Do najważniejszych atrakcji miasta należą: turecki meczet z drugiej połowy XIX wieku, dawana eklektyczna zabudowa willowa, Park Przymorski, Ogród Botaniczny, Uniwersytet (leżący bezpośrednio przy plaży nadmorskiej), synagoga, dawny kościół katolicki z początku XX wieku, delfinarium. W mieście znajduje się wiele instytucji kulturalnych - Adżarskie Muzeum Krajoznawcze, Muzeum Archeologiczne, Galeria Sztuki, teatr dramatyczny, kina. W okresie letnim Batumi jest miejscem licznych festiwali i spotkań o charakterze kulturalnym (m.in. festiwal muzyki klubowej, festiwal filmowy itp.). Rok temu uruchomiono tzw. tańczące fontanny.
Tbilisi 
W starej części Tbilisiwarto zobaczyć cerkiew Metechy z XIII w., gorące źródła siarkowe, twierdzę Narikala z V w., Sobór Syjoński zbudowany w VII w. oraz Gruzińskie Muzeum Państwowe. Polecamy również spacer po prospekcie Rustaweli. 
Mccheta
Dawną stolicą Gruzji jest Mccheta. To tu znajduje się najwspanialsza i największa w Gruzji katedra Sweti Cchoweli z XI w., uchodzącej za arcydzieło architektury; chowano królów, koronowano ich następców, żeniono i chrzczono potomków. Miasto jest ośrodkiem władzy duchowej, siedzibą katolikosa (zwierzchnika autonomicznego ortodoksyjnego kościoła gruzińskiego). W Mcchecie są trzy zabytkowe kościoły: opisywana już katedra Sweti Cchoweli (jej budowniczemu ucięto rękę, by nie mógł wznieść już nic piękniejszego), niepozorny, nierzucający się w oczy, choć XI-wieczny kościół Samtarwo i bazylika Dżwari na wzgórzu.

PRZEPISY WIZOWE
Nie ma specjalnych przepisów prawnych dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, a przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Wyma­gane jest jednak wypełnienie deklaracji celnych przy wjeździe i wyjeździe. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

DODATKOWE INFORMACJE
- Podróżujący samochodem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. Należy liczyć się z niedoborami w zaopatrzeniu w paliwa wysokooktanowe i bezołowiowe, zwłaszcza na prowincji. 
- Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Połączenia kolejowe są słabo rozwinięte, ale liczni prywatni przewoźnicy oferują tanie przewozy mikrobusami, zarówno lokalne jak i międzymiastowe.
- W Gruzji częściowo zostały wstrzymane dostawy gazu. Na prowincji są ciągłe kłopoty z dostawami energii elektrycznej i wody pitnej.
- Sklepy są otwarte w godzinach 10.00 - 18.00 czasami 19.00, sklepy spożywcze od 9.00 do 20.00, a nawet do 23.00. Urzędy: 10.00 - 18.00 z godzinna przerwą od 13.00- 14.00.
- Nie ma możliwości zapłacenia kartą kredytową. Bankomaty działają, ale tylko, gdy używa się gruzińskich kart.

ZDROWIE
Nie ma wymagań odnośnie szczepień, ale występują zagrożenia chorobami zakaźnymi (żółtaczka, gróźlica itp.) W wielu zbiornikach wodnych jest zakaz kąpieli. Wodę należy pić tylko po przegotowaniu. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie - brak lekarstw. Opieka medyczna dla turystów jest płatna; w większych miastach istnieją prywatne przychodnie lekarskie, gdzie jest możliwość hospitalizacji.

ŚWIĘTA
Ustawowo wolne od pracy dni to: 1, 2, 7 i 19 stycznia, 3 i 8 marca, 9 kwietnia, 9, 12 i 26 maja, 28 sierpnia, 14 października, 23 listopada oraz ruchome Święta Wielkanocne.

SŁOWNICZEK
tak - diach
nie - ara
dziękuję wam - gmadlbot
dziękuję ci - gmadlbt
wielkie dzięki - didi madloba
nie ma za co, proszę - arapris
proszę - tu szeidzleba
przepraszam - bodiszi
dzień dobry (rano) - dila mszvidobisa
dzień dobry (po południu) - gamardżobat
dobranoc - ghame mszvidobisa
do zobaczenia - dżerdżorobit
dobry wieczór - saghamo mszvidobisa
nie rozumiem - ver gavige
Czy mówisz po angielsku? - Laparakob inglisurad?


 

                                           Godło 
                           FLAGA GRUZJI                                               GODŁO GRUZJI
 


 

Ambasada RP 
w Tbilisi ul. Zubałaszwili 19 
0108 Tbilisi 
tel. (0-099532) 92-03-98 
fax. (0-099532) 92-03-97 
e-mail: ambpolgruzja@access.sanet.ge 

Wydział Konsularny 
ul. Zubałaszwili 19, 0108 Tbilisi 
tel. (0-099532) 93-62-36 
fax. (0-099532) 93-62-31 
e-mail: konspolgruzja@internet.ge

touroperatorzy
touroperatorzy
 
KSI Media Wykonanie KSI Media
Opublikowane na stronie informacje i materiały nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
 
Last minute,Wycieczki,Egipt,Hurghada,Sharm El Sheikh,Turcja,Tunezja,Grecja,Kreta,Rodos,Bułgaria,Hiszpania,Teneryfa,Majorka,Biuro podróży Warszawa,