Infolinia (22) 776 49 86 35 gr/min
(22) 787 90 16 35 gr/min, kom.: 515 28 28 99
kontakt email   hittravel@hittravel.pl   kontakt skype   hittravel   kontakt skype   hittravel
Szukaj
ofert
Kraj / Region
Transport
Wyjazd od
Powrót przed
Cena od ... do
Wylot z / wyjazd z
Rodzaj oferty
Parametry hotelu
Kategoria
Wyżywienie
Długość pobytu
Udogodnienia
Uczestnicy
Liczba dorosłych
Liczba dzieci
Parametry dodatkowe
Opinie o hotelach
Temperatury
Wyszukaj na mapie
Zaznacz na mapie miejsce, do którego chcesz jechać
i szukaj ofert w promieniu :
Wpisz nazwę hotelu
Organizator
Nie wiesz dokąd ...
kliknij, a my przygotujemy
ofertę lub oddzwonimy
Newsletter
chcesz otrzymywać promocje
i Last Minute dodaj e-mali
Holandia
Przewodnik - Holandia
Stolica:Amsterdam
Język:holenderski, fryzyjski
Waluta:euro (EUR)
Szczepienia:nie ma obowiązku szczepień
Wiza:Polacy mogą wjechać do Holandii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.
 z  Holandia
Średnie temperatury:
 
miesiące:IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
oC:5681217182122181495
Opis:

Holandia to część Królestwa Niderlandów, w skład którego wchodzą także Aruba i Antyle Holenderskie. Holandia graniczy z Belgią i Niemcami, a na północy i zachodzie z Morzem Północnym. Ponad połowa terytorium Holandii leży poniżej poziomu morza, obszary te chronione są przez pas wydm nadmorskich oraz doskonale rozbudowany system wałów, tam i śluz. Wysoczyzny znajdują się na południowych i wschodnich obszarsch kraju. Rzeki, kanały i jeziora otoczone są mocnymi wałami, taki krajobraz to niemal w całości dzieło człowieka. Zaledwie 8% powierzchni kraju to lasy. W licznych rezerwatach zachowała się jeszcze naturalna roślinność wydmowa i torfowiskowa.


KLIMAT
Holandia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, morskiego. Średnia temperatura w styczniu to 2 stopnie, a w lipcu ok. 19 stopni.


KUCHNIA
Podstawą kuchni holenderskiej jest białko, a głównymi składnikami: kurczaki, ryby, owoce morza, mięso wołowe i owoce w dużych ilościach. Głównymi daniami przyrządzanymi przez Holendrów są: śledzie solone z beczki, rolmopsy, makrele w bułce, czyli broodje makreel oraz gerookte paling - wędzone węgorze. Holandia znana jest też ze swoich serów, np. Edam, czy Gouda. Do posiłków pija się piwo, każdy chyba słyszał o Heinekenie, Amstel albo Grolsch. Popularnym napojem jest gorąca czekolada. Z deserów najpopularniejszy jest appelgebak, czyli placek z jabłkami i cynamonem, który podaje się na gorąco orazspeculaas - kruche ciasteczka z cynamonem. Jenever, czyli Jałowcówka, to narodowy trunek Holenderski. Jest to gin o gęstej konsystencji, wytwarzany z melasy i przyprawiony owocami jałowca.


WARTO ZOBACZYĆ
Amsterdam
 to stolica i największe miasto Holandii, chociaż wszystkie instytucje rządowe znajdują się w Hadze. Całe zabytkowe śródmieście jest warte uwagi, ale turystów przyciągają również kościoły z XIV - XVII wieku, arsenał morski z 1656 roku, ratusz z XVII wieku oraz budynek giełdy z 1903 roku. Warty uwagi jest też dom gildii handlu winem z 1633 roku, mieszczańskie kamienice z XVII i XVIII wieku oraz obiekty uniwersyteckie w dawnym zespole szpitalnym z połowy XVIII wieku. Atrakcją jest też De Wallen, czyli dzielnica Czerwonych Latarnii, warto tu zobaczyć m. in. gotycki kościół Oude Kerk, miejsce cudu z 1345 roku oraz Amstelkiring - niegdyś największy kościół katolicki w mieście. W Amsterdamie ciekawe są także muzea, jak: Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha, Dom Rembranta oraz Muzeum Biblii.
Haga pełni funkcję stolicy administracyjnej Holandii. Główną atrakcją hagi jest Ridderzaal - Sala Rycerska, czyli XIII wieczna gotycka budowla, gdzie do dziś co miesiąc zbiera się parlament, by wysłuchać mowy królowej. W samym centrym miasta znajduje się Mauritsuis, w tym muzeum sztuki można zobaczyć dzieła Rembranta, Rubensa, Memlinga, van Dycka i wielu innych wybitnych malarzy flamandzikch. Poza tym warto zwiedzić Pałac Królewski, Ratusz z XVI wieku, Pałac Pokoju - siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, pałac Huis ten Bosch oraz ciekawe kościoły z XIV - XVII wieku. Atrakcją turystyczną jestMadurodam - miasteczko modeli najcenniejszych zabytków architektury Holandii. 
Rotterdam to miasto w zachodniej Holandii i największy port morski na świecie - ponad 23 km. W czasie II wojny światowej został silnie zniszczony przez niemieckie lotnictwo, ale zachowało się kilka zabytków watrych uwagi, m. in. gotycki kościół Św. Wawrzyńca z XV - XVI wieku, dom Schielandshiuszbudowany w drugiej połowie XVII wieku, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Historyczne, oraz pomnik z brązu "Rozdarte Miasto".
Warto też zwiedzić Arnhem, miasto we wschodniej Holandii, leżące nad Dolnym Renem. Jednymi z ważniejszych zabytków miasta sa kościoły: Św. Walpurgii z 1422 roku oraz Św. Euzebiusza z drugiej połowy XV wieku. Warty uwagi jest również Ratusz, który zbudowano około 1540 roku. Niedaleko Arnhem znajdują się dwa parki narodowe: Veluzoom, założony w 1930 roku i Hoge Veluwe, w którym znajduje się muzeum malarstwa Keoller-Moller i galeria sztuki nowoczesnej w plenerze.
Wyspy Zachodniofryzyjskie to ostoja dzikiej przyrody, ale równiez przepiękne plaże i malownicze wioski, które przyciągają turystów przez cały rok. Największą wyspą jest Texel, którą warto zwiedzić rowerem. Na wyspie jest siedem wiosek, króre łączy sieć ścieżek rowerowych. Warto tu zwiedzić rezerwat przyrody,EcoMare, czyli centrum rehabilitacji fok oraz niezwykłe muzeum skarbów wyrzucownych przez morze na brzeg. Vlieland to wyspa z jedną tylko wioską, miejsce gdzie tylko mieszkańcy mogą poruszać się samochodami. To przepiękne miejsce przyciągające turystów niezapomnianymi widokami, lasami, wydmami. WAmeland na turystów czekają cztery wioski z dobrze rozwiniętym zapleczem turystycznym. Warto tu zwiedzić rezerwat przyrody Het Oerd, gdzie można podziwiać rzadkie gatunki kwiatów, wysokie wydmy z jeziorami, błota odsłaniane przez odpływ i piaszczyste mielizny. Na zwiedzających czeka również latarnia morska w wiosce Hollum zbudowana w 1880 roku oraz późnogotycki kościół pochodzący z XV wieku. W wiosce Nes znajduje się kolejna atrakcja turystyczna: park rekreacyjny De Vleijen. WyspaSchiermonnikoog została w całości uznana za Park Narodowy, nie wolno tu używać samochodów, a na turystów czeka tylko jedna miejscowość, króra potrafi oczarować swoim wyglądem.


PRAWO JAZDY
Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, wystarczy posiadać prawo jazdy wydane w Polsce. Przy pobycie dłuższym niż 6 miesięcy należy jednak ubiegać się o niderlandzkie prawo jazdy, co wiąże się ze zdaniem egzaminu.


OPIEKA MEDYCZNA
System opieki zdrowotnej jest dobrze rozwinięty, ale szystkie usługi lekarskie i pielęgniarskie są w pełni płatne. Zaleca się posiadanie polisy ubezpieczeniowej zapewniającej pokrycie kosztów leczenia w czasie pobytu za granicą.


BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością nie jest większe niż w innych państwach europejskich. Zdarzają się kradzieże kieszonkowe, szczególną ostrożność należy zachować w Amsterdamie oraz innych dużych miastach, głównie na dworcach, w czasie podróży środkami komunikacji publicznej, na ulicach oraz w sklepach.


PRZEPISY CELNE
Przewóz rzadkich i cennych okazów fauny i floryjest obwarowany ścisłymi ograniczeniami lub zakazami, aby przewieźć takie okazy bezwzględnie konieczny jest certyfikat CITES wystawiony przez władze kraju, z którego sie je wywozi. Wywóz i wwóz pieniędzy jest swobodny.


CIEKAWOSTKI
- Holandia jest jednym z najmniejszych państw świata i jednocześnie jednym z największym zaludnieniem
- holendrzy posiadają najgęstszą sieć autostrad na świecie
- "trawka" jest w Holandii legalna, można ją posiadać w ilości 30 g i palić 
- przed wiekami północna - zachodnie tereny Holandii były gęsto pokryte lasami i stąd wzieła się nazwa kraju: "Holt-land" znaczy "kraina lasów"
- Holandia posiada ponad 15 000 km dróg rowerowych, niemal każdy mieszkaniec kraju posiada rower
- holendrzy narzekają tylko na pogodę, narzeka się że jest za ciepło, za zimno, za sucho, za mokro itp.


NUMERY ALARMOWE
numer alarmowy ogólny - 112


ŚWIĘTA 
Nowy Rok - 1 stycznia 
Wielkanoc - marzec / kwiecień
Urodziny Królowej - 30 kwietnia 
Zielone Świątki 2 dni - maj / czerwiec 
Boże Narodzenie - 25/26 grudnia


SŁOWNICZEK
Język holenderski:
Tak - Ja
Nie - Nee
Dziękuję - Dank u
Serdecznie dziękuję - Dank u wel
Nie ma za co, Proszę - Niets te danken, geen dank
Prosze - Alstublieft
Przepraszam - Excuseert u mij, Neemt u mij niet kwalijk
Dzień dobry - Goede dag, Hallo
Do zobaczenia - Tot ziens
Dzień dobry (rano) - Goede morgen
Dzień dobry (po południu) - Goede middag
Dobry wieczór - Goedenavond
Dobranoc - Goede nacht
Nie rozumiem - Ik begrijp u niet. Ik weet het niet.
Język fryzyjski:
Tak - Ja
Nie - Nee
Dziękuję - Tankewol
Serdecznie dziękuje - Tige tank
Nie ma za co, Proszę - Is wol klear
Proszę - Asjebleaft
Przepraszam - Nim my net kwea of
Dzień dobry - Goeie
Do zobaczenia - Oant sjen
Na razie - Oant sjen
Dzień dobry (rano) - Moarn
Dzień dobry (po południu) - Middei
Dobry wieczór - Goejun
Dobranoc - Sliep lekker
Nie rozumiem - Ik begryp it net


CENY
mleko 1 l - ok. 0,60 -1,00 EUR
kawa 0,5 kg - ok. 5,00 - 7,00 EUR
cola 1 l - ok. 1,00 EUR
piwo 0,5 l - ok. 0,75 - 1,00 EUR
kiełbasa 0,5 kg - ok. 6,00 - 7,00 EUR  
ziemniaki 1 kg - ok. 1,50 - 3,00 EUR
chleb - ok. 0,50 - 2,00 EUR
bilet komunikacji miejskiej - ok. 1,80 - 2,40 EUR
jabłka 1 kg - 2,70 - 6,00 EUR

 

                                    Godło

                         FLAGA HOLANDII                                     GODŁO HOLANDII

 

AMBASADY I KONSULATY

Ambasada RP w Hadze 
Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag 
tel. (00-31-70) 79-90-100, 79-90-102
tel. dyżurny: 0031 (0) 650 27 11 67 
fax. (0-70) 7990 137 
strona www: www.polamb.nl
e-mail: ambhaga@polamb.nl 
e-mail w sprawach dot. kultury: kultura@polamb.nl 

Wydział Konsularny 
adres i tel. - j.w.
e-mail: konsul@polamb.nl

Konsulat RP w Amsterdamie
Konsul Honorowy: Willem F. Dutilh
De Ruyterkade 5, 1013 AA Amsterdam
tel: 0031 20 4284631
fax:  0031 20 4285344
Mobile: 0031 64 66 15 272
e-mail: w.f.dutilh@freeler.nl

Konsulat  RP w Apeldoorn
Konsul Honorowy: Johannes G. Bax
Sophialaan 46
P.O. Box 4
7300 AA- Apeldoorn
Tel: (055) 527-47-89
Fax: (055) 578-90-53


Ambasada Królestwa Niderlandów
ul. Kawalerii 10, 00-468 Warszawa 
tel. (0-22) 559 12 00; fax (0-22) 840 26 38 
e-mail: nlgovwar@ikp.pl
Wydział Wizowy 
tel. (0-22) 559 12 90; fax (0-22) 840 20 26 
Wydział Handlowy 
tel. (0-22) 559 12 39; fax (0-22) 840 24 74
Wydział Rolny 
tel. (0-22) 559 12 69; fax (0-22) 840 26 34
Biuro Attache Obrony 
tel. (0-22) 559 12 29; fax (0-22) 840 22 14 

touroperatorzy
touroperatorzy
 
KSI Media Wykonanie KSI Media
Opublikowane na stronie informacje i materiały nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
 
Last minute,Wycieczki,Egipt,Hurghada,Sharm El Sheikh,Turcja,Tunezja,Grecja,Kreta,Rodos,Bułgaria,Hiszpania,Teneryfa,Majorka,Biuro podróży Warszawa,